پونه مقوی معده، اعصاب و قلب

ارسال در تاریخ : ۸ اسفند ۱۳۹۷

پونه

مشخصات ظاهری:

پونه گیاه علفی چند ساله از تیره نعناعیان است. پونه دارای ساقه های زیر زمینی رونده همراه با ساقه منشعب به ارتفاع 30 تا 80 سانتی متر بوده و برگ های آن از نظر بزرگی و پوشش کرکی متنوع و همگی بدون دمبرگ هستند. برگ های پایینی دمبرگ دار، به طول 5 تا 10 سانتی متر و به عرض 1/5 تا 3 سانتی متر با سطح فوقانی سبز و پوشش کرکی سفید شونده بوده و سطح تحتانی این برگ ها سفید با کرک پتوئی – خاکستری می باشند. برگ های همراه گل ها برگه مانند، خطی – درفشی هستند.

چرخه های گل سنبله مانند و انتهایی، در انتهای ساقه یا شاخه ها و نزدیک به هم و چرخه های پایینی کم و بیش تنگ می باشند. کاسه گل پونه به طول 2 تا 3 میلی متر با کرک های نرم و دندانه ها تقریباً مساوی، خطی – درفشی و از لوله کوتاه تر یا مساوی آن است. جام گل به طول 4 تا 5 میلی متر قرمز یا ارغوانی شونده با سطح بیرونی کرکی و سطح درونی بدون کرک است.

پونه

پونه در سطح جهانی در اروپا و سراسر آسیا به جز نواحی شمالی می روید. در ایران در نقاط مرطوب استان های گرگان، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، اراک، لرستان، اصفهان، یزد، چهار محال بختیاری، فارس، کرمان، خوزستان، هرمزگان، بوشهر، خراسان، سمنان و تهران رشد می کند.

خواص و مصارف پونه:

طبع پونه گرم و خشک است. قسمت مورد استفاده پونه سر شاخه های گل دار و برگ است که به صورت دم کرده و خام به کار برده می شود. این گیاه مقوی معده، اعصاب و قلب می باشد.

پونه حاوی ترکیبات شیمیایی نظیر تانن، مواد رزین، اسانس روغنی، قند، استات دومانتیل، سیمونن، دیپانتن و پولدژون می باشد. پونه بادشکن، صفرا بر، خلط آور و ضد عفونی کننده است و در درمان سیاه سرفه، آسم، هستیری، نفخ و نقرس به کار می رود.

پونه

پونه سرفه های ناشی از سرماخوردگی را آرام می کند و باعث خارج شدن خلط می شود. اسانس پونه باعث دور کردن حشرات از محیط اطراف می شود. در درمان حالت تهوع، سر درد، دل پیچه، سنگ کلیه، اختلالات قاعدگی و بیماری های قلبی مصرف پونه مؤثر است.

چای تهیه شده از برگ های آن به صورت سنتی برای درمان تب ها، سر درد ها، نارسایی هضم و انواع دردهای خفیف به کار می رود. برگ های گیاه در زمان گل دهی چیده می شود. می توان با خشک کردن، آن را برای زمان های آینده نگهداری کرد. روغن فرار موجود در برگ های گیاه گندزدا و ضد عفونی کننده است. اگرچه ممکن است در مقادیر بالا و زیاد سمی باشد.

پونه

خالواش نوعی پونه است که در گیلان می روید و خوردن خام یا دم کرده آن یک داروی خوب برای بی اختیاری ادرار می باشد و در ضمن ضد عفونی کننده مجاری ادرار و رحم می باشد.

 برای رفع لکه های جلدی می توان از پونه به صورت استعمال خارجی استفاده کرد. کسانی که رنگ رخساره آن ها زرد گشته است با جوشانده پونه صورت را شستشو دهند.

دم کرده پونه کوهی جهت درمان اسهال معمولی و اسهال خوونی مفید می باشد. کسانی که اسهال شده اند می توانند از سیب زمینی آب پز همراه نعنا به عنوان غذا بخورند و از دم کرده پونه به عنوان چای استفاده کنند.

پونه

جویدن پونه، در رفع بوی بد دهان موثر است و به دلیل دارا بودن ترکیبات ضد باکتریایی، دارویی فوق‌ العاده برای رفع عفونت‌ های تناسلی، ادراری و گلودرد های چرکین بوده و مانند آنتی‌ بیوتیک عمل می‌ کند. یکی از مهمترین خواص پونه، تاثیر بی حس کنندگی اعصاب می‌ باشد، از این رو برای درد ماهیچه و بیماری‌ هایی مانند رماتیسم و آرتروز بسیار مفید است. استفاده از دمنوش پونه باعث تسکین و آرامش می شود.

برگ‌ ها و گل‌ های پونه و همچنین ساقه‌ های آن می‌ توانند جایگزین مناسبی برای بسیاری از آنتی بیوتیک‌ ها باشند. این گیاه همچنین بادشکن، معرق، مدر و محرک نیز می‌ باشد. پونه، مشکلات و ناراحتی‌ ‏های گوارشی را بر طرف و از ترش کردن معده جلوگیری می‌ کند و برای هضم غذا و بر طرف کردن سکسکه مفید است. مصرف پونه همراه با ماست و دوغ، به دلیل داشتن کلسیم زیاد به خانم‌ های یائسه و افرادی که دچار پوکی استخوان هستند و همچنین کودکان در حال رشد توصیه می‌ شود.

پونه

کسانی که زخم واریس دارند 50 گرم پونه را در یک لیتر آب جوشانده زخم ها را بشویند. برای سرفه های مداوم و آسم 3 گرم پونه را در 100 سی سی آب جوش 10 دقیقه دم کرده و روزی 3 استکان میل شود. برای تقویت لثه با سوخته پونه مسواک کنید کسانی که غش می کنند پونه را استشمام کنند زیرا بوی آن مفید است.

کسانی که ضعف اعصاب دارند و دوست ندارند از داروی خوردنی استفاده کنند می توانند 200 گرم پونه را در یک لیتر آی بجوشانند و در حمام با اسفنج روی بدن بمالند و یا این که نیم کیلو پونه را در 5 لیتر آب بجوشانند در وان ریخته در آب آن به مدت 15 دقیقه استراحت کنند.

پونه

بوئیدن پونه مقوی قلب است اگرچه خوردن زیاد از حد پونه برای معده خوب نیست. پونه مخصوصاً نوع کوهی آن تنظیم کننده حرکات قلب است. برای تسکین درد سیاتیک پونه تازه را کوبیده و در محل درد به صورت ضماد بگذارید. برای کشتن کرم باغچه پودر پونه خشک شده را در باغچه بپاشید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی