خواص و آثار شفا بخش مصرف مرزه

ارسال در تاریخ : ۹ اسفند ۱۳۹۷

مرزه

مشخصات ظاهری:

مرزه گیاهی بسیار معطر، یک ساله به ارتفاع 10 تا 30 سانتی متر همراه با شاخه های تنگ است. برگ ها به طول 15 و به عرض 3 میلی متر و تقریباً خطی باریک، نوک تیز و دم برگ دار هستند. چرخه های گل 1 تا 3 گلی، روی دمگل آذین های نازک محوری به طول 5 تا 50 میلی متر و گل های پائینی با دم گل های حائل و با لایه هایی تقریباً بدون دمگل می باشند. کاسه گل گیاه مرزه به طول 3 تا 3/5 میلی متر، منظم، قیفی شکل و سر انجام اسکانی است. جام گل به طول 8 تا 10 میلی متر و کرک دار بوده . لوله جام از کاسه گل بیرون زده است. لب فوقانی به کوتاهی 2 لوبه و لب تحتانی 3 لوبه بوده و 2 تا از پرچم ها هم اندازه لب پایینی و یک در میان کوتاه تر است. فندقه گیاه مرزه به طول 1 میلی متر و به عرض 0/5 میلی متر می باشد.

مرزه در سطح جهانی در ترکیه، قفقاز و ماورای قفقاز می روید و در بسیاری از نقاط ایران به عنوان سبزی خوردن کاشته می شود. به حالت خودرد در آذربایجان شرقی و غربی رویش دارد.

مرزه

فواید و خواص مرزه:

طبع مرزه گرم و خشک است. مرزه حاوی تانن، قندهای مختلف، مواد چرب و اسانس است که اسانس آن حاوی موادی از قبیل کارواکرول، ترپن، سین و نوعی فنل است.

مرزه، منبع بسیار عالی از مواد معدنی و ویتامین‌ها است که برای سلامت کلی بدن مفید می باشد. برگ‌ها و شاخه‌های آن منبع بسیار غنی از پتاسیم، آهن، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی و سلنیم می باشد. پتاسیم موجود در این گیاه، یکی از مهم‌ترین ترکیبات سلولی است و به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک می‌کند. منگنز نیز توسط بدن به عنوان یک کوفاکتور برای آنزیم‌های آنتی اکسیدان عمل می‌کند. آهن موجود در این سبزی به ویژه سبزی تازه، برای ساخت گلبول‌های قرمز خون ضروری است. این گیاه هم چنین منبع غنی از ویتامین‌های مهمی همچون: گروه B کمپلکس، ویتامین A،ویتامین C، نیاسین تیامین و پیرودوکسین است.

قسمت های مورد استفاده مرزه، برگ و کلیه اعضای هوایی آن یعنی شاخه های برگ دار و گل دار آن است. برگ و ساقه آن را معمولاً قبل از شروع گل دادن باید برداشت کرد و در سایه خشکاند.

مرزه

 مرزه دارای خواص درمانی ضد کرم کدو، ضد نفخ، اشتهاآور، مقوی معده، مسکن درد دندان ها و دردهای روماتیسمی و عصبی، ادرار آور، بادشکن، ضد سرماخوردگی، ضد اسهال، قاعده آور، مقوی و نیرو دهنده و تسهیل کننده عمل هضم است.

مرزه در موارد ناراحتی های سینه، سوء هاضمه، یرقان، رفع اسهال های حاد و مزمن، سیاتیک، غدد لنفاوی، نقرس، جرب، فلج، سرفه، لاغری، ورم طحال، تقویت قوای جنسی، نفخ، التهابات شکم، التهابات قولون، دردهای رحم، ضعف، حالت تهوع، زردی، سوء هاضمه و حالت بحرانی آسم مؤثر است.

محلول مرزه به صورت غرغره می تواند در درمان پر خونی لوزه ها و به شکل لوسیون برای درمان دردهای روماتیسمی، دردهای عصبی و تقویت کودکان مبتلا به نرمی استخوان مفید می باشد. مرزه هم چنین در درمان اسهال و قلنج نیز مناسب بوده و برگ تازه مرزه خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد.

مرزه باد شکن، ضد انگل، ادرار آور و قابض می باشد. تخم مرزه در درمان یرقان و ناتوانی جنسی به کار می رود. مصرف بیش از حد مرزه برای زنان باردار توصیه نمی شود و تولید اشکال می کند. 

برای درمان خارش پوست، کهیر، آلرژی و اگزما مرزه را پخته و به صورت ضماد روی پوست بگذارید.

مرزه

برای رفع قطره قطره و سخت ادرار کردن و برای دفع سنگ مثانه 3 گرم مرزه را در 100 سی سی آب جوش دم کرده و سپس با آب کرفس مخلوط نموده میل کنید.کودکانی که مبتلا به راشیتیسم هستند جوشانده غلیظ مرزه را با آب مخلوط کرده و در یک ظرف ریخته کودک را در آن آب ماساژ دهند. برای درمان سودا از مرزه پخته شده در غذا استفاده کنید.

برای تسکین دندان درد مرزه را در دهان جویده یا این که از دم کرده آن مزمزه کنید. برای درمان یرقان از خام، پخته و یا دم کرده آن استفاده کنید. کسانی که لاغر هستند در برنامه غذایی خود مرزه را بگذارند و آن را با کمی پنیر و گردو بخورند.

برای درمان دل دردهای کهنه مرزه را با ماست مخلوط نموده و بعد از غذا میل کنید. برای درمان رعشه، فلج، لقوه و درد مفاصل خوردن مرزه و ضماد آن مؤثر می باشد. برای درمان آبریزش چشم هر شب 5 گرم مرزه را بخورید. برای تقویت نیروی جنسی مرزه را در برنامه غذایی خود بگذارید و یا این که 5 گرم تخم مرزه را در 150 سی سی آب جوشانده و دم کرده در فواصل غذا میل شود.

برای درمان ورم طحال کمی مرزه را در سکنجبین پخته میل شود. برای رفع سنگینی گوش عصاره مرزه را به پنبه آغشته و در گوش بگذارید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی