اسطوخودوس آرام بخش، خواب آور و مسکن اعصاب

ارسال در تاریخ : ۲۳ اسفند ۱۳۹۷

اسطوخودوس

مشخصات ظاهری:

اسطوخودوس درختچه ای به ارتفاع 100 تا 200 سانتی متر و کرک نمدی است. برگ ها به طول 20 تا 50 میلی متر، سر نیزه ای، مستعطیلی یا خطی بوده و به هنگام جوانی کرک نمدی و سفید خاکستری شونده است. سنبله گیاه به طول 2 تا 8 سانتی متر می باشد و برگه ها به طول  تا 8 میلی متر، معمولاً لوزوی – واژ تخم مرغی پهن و نوک دار بوده و برگک ها وجود ندارد یا کوچک هستند.

چرخه ها حاوی 6 تا 10 گل می باشد و کاسه گل به طول 4/7 تا 7 میلی متر، 13 رگه ای با دندانه فوقانی در رأس و با زایده ای واژ قلبی است. جام گل به طول 10 تا 12 میلی متر و ارغوانی رنگ است که در ماه های خرداد تا تیر می شکفد.

اسطوخودوس در اغلب نقاط اروپا به جهت زینتی و برای استفاده از عطر آن کاشته شده است. در ایران در نواحی معتدله و معتدله سرد (تهران، کرج، اصفهان و ...) کاشته می شود.

اسطوخودوس

فواید و مصارف اسطوخودوس:

طبع گیاه اسطوخودوس گرم و خشک می باشد. اسطوخودوس برای درمان صرع، جنون، فراموشی یا نسیان، وسواس سوداوی، تشنج، رعشه و افسردگی با مکانیسم خارج کردن و پاکسازی مغز از اخلاط سوداوی و فضولات و رطوبات مغزی به کار می رود.

اسطوخودوس بر عملکرد حافظه، حالات روحی و رفتارهای شناختی تأثیر مثبت دارد. حتی عطر اسطوخودوس می‌تواند حال فرد را بهتر کرده و توانایی او در انجام آزمون‌های مختلف را افزایش دهد، زیرا استرس و نگرانی فرد کاهش می‌یابد.

خانم هایی که دچار قاعدگی های نامرتب هستند می توانند گرم گل خشک این گیاه در یک لیتر آب دم کنند و بعد از هر غذا یک استکان از آن میل کنند. می توان با دم کرده گل خشک در آب ضعف جهاز هاضمه سردرد و خستگی های عصبی را مدوا نمود.دم کرده گل خشک در آب درمان مناسبی برای آسم، گریپ و سیاه سرفه است.

اسطوخودوس

خواص درمانی اسطوخودوس عبارت است از:

ضد درد، ضد آلزایمر، ضد آریتمی، ضد میکروب، ضد تشنج، ضد التهاب، ضد روماتیسم، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، آلرژی زا، ضد ویروس، قاعده اور، ضد اضطراب، ضد نفخ، کاهنده قند خون، ضد افسردگی، ضد باکتری، خواب آور، مقوی اعصاب، ادرار آور، هضم کننده، آرام بخش، مقوی معده، بادشکن، ضد باکتری، تسکین دهنده گرفتگی های ماهیچه ای و محرک جریان خون.

گل آذین آن مدر است. گل های آن ضد اسپاسم، بادشکن، ضد عفونی کننده، مقوی معده و مسکن است. روغن فرار اسطوخودوس اصولاً در صنایع عطر سازی به کار می رود. برگ های اسطوخودوس اثرات آنتی بیوتیک دارد. 

اسطوخودوس

اسطوخودوس در درمان بیماری های زیر مؤثر است:

ضعف اعصاب، مالیخولیا، بثورات جلدی، بیماری های عفونی، زکام برونشیت، روماتیسم، میگرن، سرگیجه، سوزاک، سل، هیستری، ورم مثانه، وبا، انگل های روده، بی کفایتی قاعدگی، ترشحات سفید زنانه و بالا بودن فشار خون.

اسطوخودوس در درمان زخم های ساده، قانقاریا، سیفلیس، خوره، فیستول های مقعدی، اگزمای مزمن پیرنه و مقعد، سوختگی ها، عفونت های ریوی، آکنه، بریدگی ها، نیش حشرات، گزیدگی حیوانات و مارها، آلودگی به شپش، جرب و طاسی کاربرد دارد.

گل ها و روغن فرار حاصل از تقطیر گیاه توسط بخار کاربرد دارد و خواص درمانی آن در استعمال داخلی عبارت است از ضد اسپاسم، ضد درد و مسکن.

اسطوخودوس

اسطوخودوس تقویت کننده و ضد آسم است و از اسانس آن در ضد عفونی کردن زخم ها و بند آوردن خونریزی استفاده می شود. در درمان عفونت های مجاری تنفس، سرفه، گریپ، رعشه، سرگیجه، سردرد و فراموشی می توان از این گیاه استفاده کرد.

مزایای روغن و اسانس اسطوخودوس شامل: آرامش دهندگی، سلامتی پوست، خواص ضد التهابی و درمان محل زخم، کبودی و سوزش و خراشیدگی می باشد.خواص ضد التهابی اسطوخودوس بسیار جالب است و از ورود باکتری ها و هرگونه عوامل خارجی جلوگیری می کند.

پس از استفاده از روغن اسطوخودوس ممکن است شاهد بهبودی هر چه سریع تر محل زخم خود باشید. دقت داشته باشید که برای استفاده از روغن اسطوخودوس بر روی زخم باز باید آن را با یک روغن دیگر مانند روغن نارگیل مخلوط کنید و سپس استفاده کنید، مخصوصاً اگر حساسیت های پوستی دارید.همچنین می توانید روغن اسطوخودوس را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی